WRÓĆ, KATE / COME BACK KATE


Scena z filmu 'Come Back Kate'

Scena z filmu 'Come Back Kate'


Reżyseria / Directed by: Quirine Racké & Helena Muskens
Produkcja / Production: Snow White Films
Holandia 2007 / The Netherlands 2007, 53 min


Świat po raz pierwszy usłyszał magiczny głos Kate Bush całe 30 lat temu. Wtedy właśnie został wydany pierwszy singiel artystki, legendarny utwór "Wuthering Heights". Piosenka stanowiła zapowiedź wydanej nieco później debiutanckiej płyty długogrającej "The Kick Inside". A przede wszystkim, była zwiastunem niezwykłej i ponadczasowej twórczości, o której ciężko jest mówić w kategoriach kariery, czy sukcesu komercyjnego. Kate Bush uznawana jest bowiem nie tyle za zdolną piosenkarkę, co za jedną z największych wizjonerek współczesnej muzyki, tworzącą dźwięki przeznaczone raczej dla koneserów, a nie dla masowej publiczności. W 1993 roku artystka na dłużej odsunęła się od życia publicznego i ukryła się przed światem na małej, brytyjskiej wyspie. Wróciła do muzyki po dwunastu latach, nagrywając album "Aerial". Głównymi bohaterami filmu są jej fani, ludzie, dla których ten długo oczekiwany powrót był niezwykle ważnym wydarzeniem. To właśnie za pośrednictwem ich osobistych opowieści poznajemy postać Kate Bush, której muzyka jest dla nich nie tylko sztuką, lecz również bardzo istotnym elementem własnej biografii. 


In 1978 Kate Bush became an overnight sensation with her single Wuthering Heights. She went on to have a string of hits such as Running up that Hill and Cloudbusting. But in 1993 she recoiled from fame and retreated completely from the public eye to an island in the Thames. Despite her long absence she still holds a central place in the hearts and minds of her devoted fans who create their own magical worlds around the mythical Kate Bush. Some fans celebrate her birthday together on a beach in the South of England, a professor in ancient philosophy writes her a letter and a young girl who has never even heard of Kate Bush becomes a tribute act because people keep telling her that she looks and sounds just like Kate Bush. After 12 years of silence, a rumor spreads: Kate is coming back.


Credits: "Come Back Kate"

Director: Quirine Racké & Helena Muskens; Screenplay: Helena Muskens
Photography: Ton Peters, NSC; Sound: Simone Galavazi, Pepijn Aben
Editing: Quirine Racké; Dubbing Mixer: Peter Flamman
Color Grading: Billy Wychgel; Online: Wietze Rijken; Title Design: Michaël Snitker
Scanning Super 8: Jean Pierre Sens; Producer: Snow White Films
In co-production with NPS television


Quirine Racké

Helena Muskens

BIOGRAFIA: 

Quirine Racké & Helena Muskens


Quirine Racké i Helena Muskens mieszkają i pracują w Amsterdamie. Współpracują od 1997 roku. Quirine studiowała w Amsterdamie na Akademii Sztuk. Za swój finalny projekt otrzymała nagrodę Gerrit Rietveld. Edukacę ukończyła tytułem magistra ze specjalizacji Sztuk Scenicznych na DasArts w Amsterdamie. Helena studiowała Historię Sztuki na Uniwersytecie w Utrecht oraz Scenariusz Filmowy i Telewizyjny na Uniwersytecie na Florydzie.

Razem reżyserują filmy krótkometrażowe i dokumentalne, w których podejmują m.in. tematykę tożsamości i zbiorowości. W 2002 roku, na festiwalu Viper w Bazylei, otrzymały główną nagrodę za film krótkometrażowy pt. "The Tower". Obraz ten był pokazywany na wielu światowych festiwalach, został również zakupiony przez Uniwersytet w Harvardzie, gdzie na zajęciach poddawany jest analizie jego styl narracji oraz montaż.

Dokument "Celebration", opowiadający historię miasta zbudowanego przez Disney'a, miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2005 roku. Film wyemitowały telewizje ośmiu państw europejskich oraz Sundance Chanel w USA. Jest on również pokazywany na wystawach i w muzeach takich jak Whitechapel Gallery w Londynie. Ich ostatni wspólny projekt - "Come back Kate", portretuje grupę oddanych fanów mitycznej Kate Bush. Jego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie w 2007 roku.

 


FILMY:

2001 The Tower
2002 Zwart/ Black
2005 Celebration
2007 Come Back Kate


Przedsprzedaż biletów na PLANETE DOC REVIEW (5 Festiwal Światowego Filmu Dokumentalnego), który odbędzie się w dniach 9-18 maja 2008 roku w Warszawie, zacznie się tydzień przed Festiwalem w Kinotece, a następnie bilety będą w miarę miejsc dostępne w stałej sprzedaży w trakcie trwania Festiwalu. Także w Kinotece dostępny będzie (za niedużą cenę) katalog festiwalu, w którym znajdą się opisy wszystkich filmów.

Źródło: Oficjalne Press Release
Podziękowania: Aleksandra Klanowska / AGAINST GRAVITY


KINOTEKA MULTIPLEX: Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa (wejście od Al. Jerozolimskich)
Rezerwacja Biletów: tel. 022 551 70 70, Biuro: tel. 022 551 70 00
E-mail: biuro@kinoteka.pl  / www.kinoteka.pl

Program festiwalu (dwie projekcje filmu 'Come back Kate') znajduje się [TUTAJ]

Wywiad z Quirine Racké i Heleną Muskens oraz fragmenty filmu, prezentowanego na Holenderskim Festiwalu Filmowym w 2007 roku, można obejrzeć na portalu YouTube.com, klikając [TUTAJ]