"Kobiety w muzyce"... Bat for Lashes dla Kate w magazynie "Q"...


Premiera najnowszej płyty Madonny pt. "Hard Candy", okazała się idealnym pretekstem dla redaktorów magazynu muzycznego Q do złożenia hołdu najwybitniejszym kobietom muzyki ostatnich dziesięcioleci. Z tej okazji, w specjalnym 70 stronicowym dodatku do majowego numeru (wydanym na początku kwietnia), młode wokalistki opowiadają o swoich ulubionych artystkach i o inspiracjach, jakie czerpią z ich twórczości. W panteonie kobiecych ikon muzycznych znalazły się m.in. Debbie Harry, Steve Nicks, Kim Gordon, Grace Jones i oczywiście Kate Bush.
W artykule poświęconym Kate, brytyjska wokalistka Bat for Lashes, przyznaje, że album "Hounds of Love" symbolizuje wszystko to, co sama chciałaby zawrzeć w swojej muzyce. Jako ciekawostkę podaje również informację o tym, że jej ojcem chrzestnym jest Danny Thomson, basista, który brał udział w nagrywaniu dwóch albumów Kate: "The Dreaming" (Pull out the Pin) i "Hounds of Love" (Watching You Without Me).


Jako nastolatka uwielbiałam Curtney Love i Kim Gordon, te przebojowe, odważne kobiety, walczące o pozycję w biznesie zdominowanym przez mężczyzn. Ale od 12 roku życia kochałam również Kate Bush. Byłam pod ogromnym wrażeniem jej zmysłowości i kobiecości, tego, że bez oporów wykorzystywała własną intuicję oraz niezauważalne, piękne i tajemnicze walory bycia kobietą, by stać się niezwykle silną. 
Z istnienia jej twórczości zdałam sobie sprawę, gdy mój kuzyn puścił mi "Hounds of Love". Poczułam się jakbym znalazła nowego członka rodziny, kogoś, kto docenił moje wnętrze. Gdy byłam dzieckiem uwielbiałam pierwszą część płyty, gdzie było "Running Up That Hill" i pozostałe bezkompromisowe piosenki pop. Później zaczęłam doceniać suitę "The Ninth Wave". Przepełniona jest ona niezwykle filmowymi pejzażami dźwiękowymi, a fragment ze śpiewem kapłanów zawsze przypomina mi moje własne religijne wychowanie. Fakt, że udało jej się objąć tak różne bieguny w muzyce pop jest czymś niesamowitym i jako artystka pragnę tworzyć coś podobnego. Była również bardzo teatralna, jak David Bowie, idealnie wpisywała się w brytyjskie dziedzictwo kreatywnych ludzi, którzy lubili się przebierać. 
Moim ojcem chrzestnym jest Danny Thompson, niegdysiejszy basista grupy Pentagle. Grał również na "Hounds Of Love", ale dowiedziałam się o tym znacznie później, kiedy album ten był już jednym z moich ulubionych. Kiedy zaniosłam mu dema piosenek na moją debiutancką płytę, powiedział, że poczuł się tak, jak wtedy, gdy słuchał po raz pierwszy Kate Bush, ponieważ ja również tworzyłam coś całkowicie własnego. To był piękny moment.


Bat for Lashes (właśc. Natasha Khan) to jedna z najbardziej cenionych wokalistek i kompozytorek młodego pokolenia. Jej debiutancki album "Fur and Gold" (2006) spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem krytyki i publiczności, czego dowodem była nominacja do prestiżowej Mercury Prize. Twórczość Khan bardzo często porównywana jest do Kate Bush czy Bjork.


Strona Bat for Lashes znajduje się [TUTAJ]