- N E W S Y -  


 2009

 

Krótkie życzenia Świąteczno-Noworoczne od Kate, na Jej oficjalnej stronie...

Wishing you a Merry Christmas and a very happy New Year.
With love,

Kate x(22 grudnia, 2009)
 

 

Na YouTube można obejrzeć nigdy wcześniej nie publikowany materiał filmowy z premiery debiutanckiego filmu Kate, która odbyła się na 37. Londyńskim Festiwalu Filmowym w 1993 roku. W tym krótkim klipie, nagranym przez jednego uczestników pokazu, poza Kate pojawiają się m.in.ojciec piosenkarki Robert Bush oraz wieloletni współpracownik Del Palmer.

Materiał znajduje się pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=L6tn-qMN_f0 


(13 listopada, 2009)
 

 

John Hughes

Scena z filmu "She's Having a Baby"

Amerykański reżyser filmowy John Hughes zmarł 6 sierpnia na zawał serca. Miał 59 lat.

Był twórcą m.in. legendarnego "Klubu winowajców" ("The Breakfast Club") oraz komediodramatu "Ona będzie miała dziecko" ("She's Having a Baby"), do którego piosenkę "This Woman's Work" skomponowała Kate Bush. 

Aktor Kevin Bacon w wywiadzie dla Entertainment Weekly podkreśla, jak ważnym dla niego oraz dla samego reżysera był film "Ona będzie miała dziecko": Byłem niezwykle dumny z tego filmu. Jest to bez wątpienia jego najpoważniejszy obraz. Scena porodu była wyjątkowo intensywna. Piosenkę wybrał już wcześniej, zatem słuchałem jej non stop – [John] puścił ją później w trakcie kręcenia sceny. Nie miałem wtedy dzieci, więc próbowałem sobie wyobrazić, jakie mogłyby mi w takim momencie towarzyszyć emocje. Gdy rodził się mój syn, mieliśmy podobną sytuację, pępowina owinęła mu się wokół szyi, w szpitalu transportowali Kyrę [żona Bacona] z jednaj sali do drugiej. Scena jakby żywcem wyjęta z "She's Having a Baby". I najdziwniejsze jest to, że moja reakcja była bardzo podobna. Zabrzmi to może mało przekonująco, ale wyglądało to tak, jakbym przygotował się do tego momentu, poprzez zagranie w tym filmie. Myślałem sobie: Cholera, John Hughes już raz mnie przez coś takiego przeprowadził. 

Z kolei brytyjski tygodnik muzyczny New Musical Express zwraca uwagę na to, jak ważną rolę w filmach Hughsa odgrywała muzyka:
Bardziej niż jakikolwiek inny twórca – może poza Quentinem Tarantino – Hughes rozumiał doskonale funkcję muzyki pop jako emocjonalnego skrótu: braki w scenariuszu mogła wypełnić piosenka.

Zapraszamy do obejrzenia kluczowej sceny z filmu "Ona będzie miała dziecko", w której pojawia się utwór "This Woman's Work". Pierwotnie to nagranie pojawiło się tylko w filmie i na soundtracku, dopiero rok później, w 1989 roku, Kate dołączyła utwór do albumu "The Sensual World"... (filmik youtube)

Źródło informacji: EW / NME

(22 sierpnia, 2009)
 

 

Szczęścia, zdrowia pomyślności, 
Niech Twój uśmiech wszędzie gości
Niech raduje wszystkich wkoło, 
Żeby było nam wesoło...


Z okazji urodzin, Wszystkiego Najlepszego Kate !(28 lipca, 2009)
 

 

Kate Bush wśród najlepszych kobiecych głosów według serwisu muzycznego Porcys... A to wszystko za sprawą dnia kobiet i opublikowanego z tej okazji rankingu "50 najlepszych wokalistek wszech czasów". Kate Bush znalazła się na miejscu piątym.

Oddzielić refleksyjno-baśniową postać Kate Bush (jasne, że nie wypada napisać samego "Kate") od jej głosu to nie lada zadanie. Ale zamknijmy oczy, ściśnijmy czoło i spróbujmy. Nazwanie tego co nosi w sobie ta pani "instrumentem", choć semantycznie prawidłowe, zakrawałoby jednak na obrazę. Już bardziej rzeczywistość oddałoby słowo "orkiestra". Buszując (hi hi) po pojedynczych piosenkach artystki, natrafimy na śnieżnobiałą grację w zwrotkach, ale i na potężne odzewy demiurga w refrenach. Rozglądanie się zaś za nagraniami na żywo doprowadzi do tego, że najpierw onieśmieli stuprocentowa skuteczność w czystym interweniowaniu pod bramkami po obu stronach skali, po czym z letargu do życia ponownie przywoła nietuzinkowość barwy głosu naszej bohaterki, której to współcześnie pod tym względem może się równać chyba tylko Joanna Newsom. Zrozumiem jednak, jeśli parskniecie brechtem na to porównanie, bo czy w ogóle da się kogokolwiek porównać do Kate Bush?

Pierwsza dziesiątka zestawienia: 1 Elisabeth Fraser; 2 Aretha Franklin; 3 Ella Fitzgerald; 4 Björk; 5 Kate Bush; 6 Billie Holliday; 7 Diana Ross; 8 Minnie Riperton; 9 Nina Simone; 10 Edith Piaf

Aby zapoznać się z całym rankingiem oraz komentarzami, kliknij [TUTAJ].

(9 marca 2009)
 

 

Kate Bush HOUNDS OF LOVE A Classic Album Under Review (DVD)

10 lutego ukaże się na DVD kolejny dokument z serii "Under Review" z Kate Bush w roli głównej.

Film "Hounds of love - a classic album under review" przedstawia historię powstania jednej z najważniejszych płyt lat 80. O pracy nad albumem, jego olbrzymim sukcesie i wpływie na kolejne pokolenia twórców opowiadają między innymi muzycy, którzy uczestniczyli w nagrywaniu płyty, dziennikarze - Kris Needs i Lucy O'Brien oraz muzykolog Chris Ingham. Film zawiera również archiwalne wywiady z samą Kate.

Całość trwa 90 minut i ukaże się nakładem Pride Records (część koncernu Chrome Dreams), pod numerem katalogowym PDE113DVD. Regiony - wszystkie, Format - 4:3, Dźwięk - Stereo Mix, Język - angielski.

Krążek można zakupić za sprawą fan.pl i amazon.com

(13 stycznia, 2009)
 

 

The Word (02.2009)
Kate Bush będzie jedną z bohaterek dwuczęściowego dokumentu muzycznego przygotowywanego przez telewizję BBC. O pracach nad filmem poinformował na swoim blogu Del Palmer.

Dokument przybliży historię najważniejszych i najpopularniejszych brytyjskich wokalistek ostatnich pięćdziesięciu lat. O twórczości Kate i jej stylu pracy opowiedzą m.in. David Gilmour, Del Palmer, Andrew Powell, John Carder Bush oraz wokalistki – Alison Goldfrapp i Tori Amos.

Premierowy pokaz filmu planowany jest na wiosnę 2009 roku.

Kate znalazła się również na okładce lutowego wydania magazynu kulturalnego "The Word". W środku znajduje się 10-stronicowy artykuł, zawierający najciekawsze fragmenty wywiadów z artystką.

(11 stycznia, 2009)
 

 

Marta Bzdęga, A Coral Room, technika własna
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prac plastycznych Marty Bzdęgi, naszej koleżanki z Forum polskich fanów KATE BUSH. Podczas wystawy, zaprezentowane zostaną grafiki komputerowe wykonane techniką autorską, inspirowane tylko i wyłącznie piosenkami Kate Bush.
Wernisaż odbędzie się 15 stycznia (czwartek) w Poema Cafe przy Starym Rynku w Poznaniu (ul. Wodna 12), o godzinie 18:00. Sama wystawa potrwa do 4 lutego 2009 roku.

Marta Bzdęga - studentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. Muzeum Literackie H. Sienkiewicza w Poznaniu – luty i grudzień 2008, Grodno (Białoruś) – wrzesień 2007), laureatka wielu nagród i wyróżnień (m.in. I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat Ekologiczny w 1997 r., organizowanym przez Zarząd Beskidzkiego Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Bielsku-Białej).

Źródło informacji: Oficjalna strona Marty Bzdęgi, Poema Cafe, Forum polskich fanów KATE BUSH

(10 stycznia, 2009)
 

 
Podczas warszawskiego festiwalu filmowego PLANETE DOC REVIEW, trwającego w dniach 9-18 maja 2008 (Kinoteka, PKiN, Warszawa), odbył się pokaz holenderskiego dokumentu "Come back Kate" w reż. Heleny Muskens i Quirine Racke. Przez kilkanaście miesięcy reżyserki zbierały informacje o fanach Kate Bush z całego świata i przeprowadzały wywiady z wybranymi osobami. "Come back Kate" to, według twórców filmu, próba zrozumienia i opisania fenomenu, jakim są wielbicie talentu Kate Bush... Już teraz, na początek 2009 roku,  na kanale PLANETE możemy obejrzeć ten film...

"WRÓĆ, KATE!" / "Come Back Kate"
Holandia, 2007, 53 min, film dokumentalny
Reżyseria: Quirine Racke, Helena Muskens

Świat po raz pierwszy usłyszał magiczny głos Kate Bush 30 lat temu, gdy został wydany pierwszy singiel artystki, legendarny utwór "Wuthering Heights".
Piosenka stanowiła zapowiedź wydanej nieco później jej debiutanckiej płyty "The Kick Inside" i przede wszystkim była zwiastunem niezwykłej i ponadczasowej twórczości, o której ciężko jest mówić w kategoriach kariery czy sukcesu komercyjnego. Kate Bush uznawana jest nie tyle za zdolną piosenkarkę, co za jedną z największych wizjonerek współczesnej muzyki, tworzącą dźwięki przeznaczone bardziej dla koneserów niż dla masowej publiczności. W 1993 roku artystka na dłużej odsunęła się od życia publicznego i ukryła się przed światem na małej brytyjskiej wyspie. Wróciła do muzyki po 12 latach nagrywając album "Aerial". 

Głównymi bohaterami filmu "Wróć, Kate!" są jej fani, ludzie, dla których ten długo oczekiwany powrót był niezwykle ważnym wydarzeniem. To właśnie za pośrednictwem ich osobistych opowieści poznajemy Kate Bush, której muzyka jest dla nich nie tylko sztuką, lecz również bardzo istotnym elementem własnej biografii. 


Emisje dokumentu w PLANETE planowane są na: 3 stycznia, godz. 21:45; 10 stycznia, godz. 15:25; 16 stycznia, godz. 14:20; 20 stycznia, godz. 16:50

Podziękowania za info dla Ivymana z Forum polskich fanów KATE BUSH
Źródło informacji: cyfraplus.pl, planete.pl


(1 stycznia, 2009)
 

 POPRZEDNIE NEWSY:  2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002